Sildid:

Valikute paradoks

Külaliskirjutaja Kaidi Peets

Meile meeldib, kui meil on valikuid. Kui meil on liiga palju valikuid, võib see meie elukvaliteedile hoopis hävitavalt mõjuda. Selle nähtuse nimi on valikute paradoks.

Psühholoog Barry Schwartz kirjeldab, miks see nii on. Esiteks, suur valik tekitab meis sisemist halvatust. Selle tõestamiseks pani üks supermarket kauplusesse maitsemiseks 24 erinevat tarretist. Inimesed võisid maitsta nii paljusid tarretisi kui soovisid ning pärast soodushinnaga osta. Järgmisel päeval viisid omanikud läbi sama katse, aga kuue erineva tarretisega. Tulemus? Teisel päeval müüsid nad 10 korda rohkem tarretisi. See pole ka ime – liiga suure valiku puhul muutub otsustamine raskeks ning inimesed jätavad otsuse üldse tegemata. Sama katset korrati erinevate toodetega mitu korda ja tulemus oli alati sama.

Teiseks, suur valik tekitab rahulolematust. Kuidas saan ma kindel olla, et suudan sellest suurest valikust parima valiku teha? Ei suudagi!

Mille üle on Sinul valikute rohkuse tõttu raske otsustada? Elukaaslase valik? Raamat, mida järgmisena lugema hakata? Eriala, mida õppima minna? Mis veel?

Mõtle hoolega läbi, mis on Sulle oluline enne, kui hakkad oma valikuid tegema. Valikute võimalusi arvestades ei ole perfektset otsust võimalik teha. Seega õpi armastama ‘häid’ valikuid – hea on parem kui perfektne. 


Mõtted raamatust ‘The Art of Thinking Clearly’, Rolf Dobelli


Loe rohkem Kaidi mõttetest ja arvamustest siit:

https://kaidipeets.com/blog/



Eelmine
Teekond katsetamisest tulemuseni
Järgmine
Autoriteedi mõju

Lisa kommentaar

Email again: