5 nippi, kuidas ületada hirme

Külaliskirjutaja Evelin Rätsep

Kas sinu elus on jäänud hirmu pärast midagi tegemata? Minul küll on. Mäletan kui olin u 16-aastane ja armunud aga ma ei julgenud seda noormehele öelda. Rääkisin sellest talle alles nüüd 18 aastat hiljem. Muidugi tuli välja, et tal polnud õrna aimugi ja hääles oli kuulda õrna kahetsust, et kui ta vaid oleks teadnud. Ainult teadmine, et ta kellelegi korda läks, tähendanuks sellel hetkel tema jaoks kõike.

Võitlesin toona ebakindlusega ja kartsin, mitte ainult mida tema minust mõtleb, vaid mida üldse ümbritsevad inimesed minust arvavad. Andsin endast kõik, et teistele meeldida kuid inimesed ootasid minult nii vastakaid asju, et see tegi mind veel ebakindlamaks. Oleks vaid keegi tookord ütelnud mulle, et minuga pole mitte midagi valesti ja palunud mul oma sisetunnet usaldada.

Minu jaoks läks elu väga palju lihtsamaks, kui ma kuulsin mõtet, et 99% meie mõtteid, tundeid ja emotsioone ei kuulu meile. Oleme pidanud kõike meiega toimuvat enda omaks, aga kui nüüd natuke mõtelda, siis kui palju on meis üldse meid ennast? Näeme maailma nii, nagu meile seda õpetati. Ühiskondlikud normid on meis nii tugevalt sees, et me isegi ei oska mõtelda, et maailma võib ka kuidagi teisiti näha.

Jagan Sinuga järgnevalt hirmu ja ebakindlusega toime tuleku viise, mille enda jaoks olen avastanud.  

Nipp nr 1. Kellele see kuulub?

Kui olen ebakindel või kardan, küsin: “Kellele see kuulub?”. Avastan sageli, et hirm ei kuulugi mulle. Enamik hirme oleme teistelt nii omaks võtnud, et pole kordagi kahelnud, kas see hirm ka tegelikult põhjendatud on. Hirmuga hakkama saamiseks, piisab kui küsin, kellele hirm kuulub ja otsustan, et olen valmis kõigest, mis seda loob, lahti laskma. Valik lahti lasta, on see, mis loob muutuse.

Nipp nr 2. Mis on kõige jubedam asi, mis saab juhtuda, kui selle valin?

Kui mulle pakutakse võimalust, mis tundub hirmutav, küsin endalt, mis on kõige jubedam asi, mis minuga juhtuda saab, kui valin pakkumise vastu võtta. Enamasti avastan, et ühtki hirmsat mõtet ei tulegi pähe ja hirm, mis enne tundus suur ja halvav, muutub pisikeseks ja jõuetuks.

Nipp nr 3. Milline ma päriselt olla soovin?

Kujutan endale sageli ette, milline ma olla soovin ja vaatan hommikul peeglisse teadmisega, et ma olen lõvi, kuigi tunnen ennast kassipojana. Sina ju ka tead, milline sa olla soovid! Järelikult, kui oskad seda endale ette kujutada, on see sinus juba olemas. Mis oleks. kui vaataks hommikul peeglisse ja näeks seal inimest, kes sa päriselt oled? Mis siis, kui sa oled täiuslik täpselt sellisena, nagu sa oled? Mis siis, kui sa juba oledki see, kelleks arvad, et pead alles saama?

Nipp nr 4. Mida saan veel oma ellu lisada?

Kui ma panin oma unistustena kirja, et ma soovin saada ettevõtjaks ja koolitajaks, hakkasin ma selleks, et iseennast seda uskuma panna, kandma riideid, mis panid mind tundma nii, nagu ma ennast ettevõtjana ette kujutasin, lugema ettevõtlusalaseid raamatuid, käima üritustel, kus käivad ettevõtjad ja looma suhteid inimestega, kellelt õppisin, kuidas ettevõtjad maailma näevad. Samuti läksin koolitama süda hirmust pekslemas ja tulin nii mõnigi kord pisarad silmas. Alguses oli väga hirmutav, aga ma ei lubanud hirmudel endast võitu saada ja täna olen nii ettevõtja kui koolitaja. Küsin endalt iga päev: “Mida ma saan veel oma ellu lisada?”.

Nipp nr 5. Tee valik!

Kui tean, et hirmutav asi aitab mul areneda, teen otsuse: “Ükskõik, mis tuleb, ma teen selle ära!” Tehes valiku, saan kogu sisemise jõu suunata tegutsemisele. Kahtlemine ja kaalumine toodavad segadust ja hirmu. Valik loob alati uusi võimalusi ja annab jõudu.

Hirm ei saa kunagi lihtsalt otsa. Ainus viis hakata tegema põnevaid ja arendavaid asju, on ära otsustada, et ei lase hirmul oma elu valitseda ja teha teadlikult valikuid, mis panevad hirmuga silmitsi seisma.

Mina treenin täna hirmuga toimetulekut nii, et võtan kõik hirmutavad väljakutsed vastu ja loon teadlikult situatsioone, kus olen sunnitud oma hirmust võitu saama. Näiteks kui kardan kellegagi kontakti luua, siis lähen ning teen seda, ükskõik kui hirmus mul on.  

Julge olemine on treenitav! Otsusta, et sa soovid oma elu eest ise vastutada ja hakka tegema neid asju, mida kardad. Kui sulle pakutakse võimalust ennast arendada ja sulle tundub see hirmutav, siis ütle jaa. Parim viis hirmuga hakkama saada, on sellega silmitsi seista, isegi kui see peaks lõppema ebaõnnestumisega. Ebaõnnestumised on meie suurimad sõbrad… aga sellest juba järgmine kord.

Eelmine
Kas hea põhjus või vabandus?
Järgmine
Kuidas jääda iseendaks?

Lisa kommentaar

Email again: