Kes on mentorid, kuidas neid leida ja kasutada nende abi

Indrek Põldvee

Enne kui ma Sorry as a Service’iga tegelama hakkasin, ei pööranud ma eriti tähelepanu mentoritele ja nende otsimisele. See oli suur viga, mida ma hetkel parandan. Ma kirjutan mentoritest, keda ma kohanud olen oma idufirma loomise ajal. Võib öelda, nad on professionaalsed mentorid, aga me ei ole kunagi mentordamise eest maksnud. Me oleme mõnele mentorile pakkunud väikse osaluse oma ettevõtesse, kui koostöö on sujunud ja nad on nõus rohkem panustama. Kindlasti on ka professionaalseid mentoreid, keda palgata ja kes on ka suurepäraste teadmistega, aga mul pole nendega kogemusi.

Oma saadetes uurin külalistelt mentorluse kohta. Ma teen seda, et kuulajatele välja tuua, kui oluline on mentorlus. See on säästnud väga palju mu enda aega ja andnud uusi mõtteid. Mentorid on tavaliselt inimesed, kellel on rohkem elukogemust ja neil on midagi edasi anda.

Mentoreid tuleb osata ka valida, sest kõik inimesed ei sobi mentoriks. Need võivad olla näiteks inimesed, kes lihtsalt jagavad infot, teadmata, mis sa soovid teha või milleks sul on uusi teadmisi vaja. Ole ettevaatlik mentori valimisega, sest ma olen ise näinud, kuidas üks idufirma mentorite pärast ebaõnnestus. Neile jagati valeinfot, sest mentorid ei tundud selle idufirma turgu ja muret. Idufirma muutis oma ideed ja suunda. Sellel ajal kui nad oma toote ümber muutsid, lasti USAs sarnane toode välja. See sai üle 10 000 allalaadimise nädalas.

Mentoreid võib olla mitu ja erinevatest valdkondadest. Mentorid ei pea olema ainult tööalased, vaid võivad aidata saavutada eesmärke ka eraelus. Võid palgata professionaalse mentori või otsida inimese, kellel on sulle sinu arvates midagi õpetada. Mentorid ei pea alati olema sinust vanemad, vanusest tähtsam on nende kogemused ja teadmised sulle huvipakkuvas valdkonnas.

Miks mentoreid vaja on?

Mentorid annavad tänu oma kogemustepagasile palju uusi mõtteid. Nad panevad sind teistmoodi mõtlema, julgustavad unistama suuremalt ja aitavad sul edasi minna palju kiiremini. Mentorid hoiavad sul aega kokku oma arengus. Noortele on see suurepärane võimalus õppida inimestelt, kes on rohkem kogenud. Mentorid kindlasti ei hakka sind iga päev õpetama ja ütlema, mida teha. Pigem on nad suunanäitajad. Nad kuulavad ära, mida ja kuidas sa soovid teha, mis on raskused jne. Siis nad jagavad sinuga oma nägemust sellest, suunavad mõnda raamatut lugema, näitavad uusi võimalusi või annavad muid sedalaadi soovitusi. Enda kogemusest võin öelda, et see on uskumatult lahe, kui palju on inimesed nõus aitama, kui sa seda ainult küsid. Ära eelda asju, küsi.

Mentoreid võiks valida valdkonna järgi. Näiteks sa soovid saada automehaanikus ja lähed kooli seda õppima, aga lisaks oleks suureks kasuks leida keegi, kes juba pikemalt aega sellega tegelenud on. Uurida, mida see amet endast kujutab, milline on igapäevaelu, millised on suuremad probleemid, mida peaks koolis rohkem õppima, mida ise rohem uurima jne.

Kuidas leida mentoreid?

See on üks keerulisemaid tegevusi. Eestis olen tähele pannud, et paljud ei julge küsida või ei hakka üldse ühendust võtma inimestega, kes neid aidata võiks. Me tapame selle mõtte juba peas ära, arvates, et ilmselt ei vasta ta mulle, tal on kiire, kes olen mina, et võiks ühendust võtta jne. Jälle ära eelda seda oma peas, vaid lihtsalt küsi.

Alustada tasub sellest, et põhjalikult mõelda, kellelt sooviksid õppida ning mis on see täpne valdkond, mis sind huvitab. Koosta nimekiri 5-10 valdkonna spetsialistist. Ideid võid saada näiteks enda tutvusringkonnast või kas või googeldades. See pole keeruline, kui sa oma mõtetes tead, mis sind huvitab ja mõtled sellele piisavalt. Nii uskumatu, kui see pole, inimesed kuidagi ise tulevad ka sinu ellu. See on umbes sama, kui ostad näiteks auto või kingad ja siis hakkad neid igal pool nägema. See on teadlik fokusseerimine.

Kindlasti ei tasu inimestele lihtsalt kirjutada ja küsida: kas hakkad mentoriks? See ei tööta ja mõjub ebaviisakana. Õige viis on uurida nende tausta ja siis kirjutada viisakas kiri, milles kutsud näiteks kohvile/lõunale või midagi muud. Kindlasti ei tasu kohe alustada mentorluse jutuga, pigem kui inimene on huvitav, kiida teda ja ütle, et sooviksid rohkem teada, millega ta tegeleb. Kui sul on 10 inimest, siis kindlasti kõik ei vasta. Olen kindel, et kui sa ise ilusasti ja viisakalt kirjutad, siis mõni ikka vastab ja rohkem polegi esialgu vaja. Samuti ära anna alla, kui inimene, kellega väga sooviksid kokku saada ja temalt õppida, ei vasta kohe või ütleb ära. Võid proovida paar korda uuesti. Ole äärmiselt viisakas ja täna inimesi nende aja eest. Kui e-kirjad ei tööta, saada käsitsi kirjutatud kiri.

Need on inimesed, kellel ei ole mitte midagi olulisemat kui nende aeg. Enne esimest kohtumist tee ära kodutöö, uuri nende tausta kohta, kohtumisel näita huvi nende valdkonna ja tegevuse vastu välja ja küsi küsimusi. Kui tunned, et tekib klapp, siis uuri, kas ta oleks nõus mõned korrad kuus rääkima sinuga ja edasi aitama. Kõik võtab aega, aga see, mis sa vastutasuks saad, on uskumatu kogemuste pagas ja sa kunagi ei tea, mis selles suhtlusest välja võib tulla.

Samas pea meeles, et mentoritel ei ole alati õigus ja neid ei pea kuulama, kui sa tunned, et see, mida räägitakse, ei ole sinu jaoks. See on täiesti normaalne ja ka selle eest tasub tänulik olla. Eriti kui see tuleb valdkonnast, mida sa arvasid soovida õppida või teha, aga kuulates 2-3 erinevat selle ala spetsialisti tunned, et see pole sinu jaoks. Palju õnne! Sa just hoidsid oma elus aastaid kokku ja saad otsida midagi, mis sind rohkem köidab.

Miks mentorid mentordavad?

Olen ise päris kaua mõelnud selle peale, et miks inimesed võtavad oma aega ja siis nõustavad tasuta. Ma mõtlesin alati, et mis mul neile pakkuda on? Raha mul pole, kontakte ka mitte, kliendiks ma ei hakka jne.

Nüüd ma olen aru saanud, et sellised inimesed mentordavad, kuna soovivad kogemusi jagada ja edasi anda. Nad soovivad, et inimesed areneksid kiiremini ja avastaksid oma potentsiaali, et teha õigeid asju.

Vastus küsimusele, et mis väärtus mina saan mentorile pakkuda, on tegelikult lihtne. Ma kuulan tema nõuannet, ma uurin tema kohta ja olen väga tänulik. Kõige olulisem on mentori jaoks just tagasiside, kas see info, mida ta andis, oli kasulik ja pärast seda näha tulemusi. Väärtus ongi see, et kui sul on mentor, kes on sind suunanud ja õpetanud, siis ta tahab näha sinu arengut. Mitte midagi ei tee mentoritele rohkem rõõmu, kui nägemine, et mentorlane on võtnud soovitused kuulda ja tegutseb. Kõige rohkem soovitan ma mentoritele saata aeg-ajalt kokkuvõtteid, mis sul elus on toimunud, eriti kui pole pikka aega suhtlust olnud. Täna oma mentorit, et ta võttis aega ja kirjuta, mida sa teinud oled. Ükskõik, kas mentor aitas sul valdkonda vahetada, soovitas mõnda raamatut või koolitust, motiveeris sind suuremalt mõtlema või andis uusi ideid, näita välja oma tänulikkust. Nii võib tulevikus ka sinust kellegi mentor saada. Jaga julgelt oma kogemusi ja teadmisi. Sealjuures ära suru oma arvamusi peale, pigem suuna inimesi avastama oma teekonda ja ole toeks.  See on omamoodi tänu väljanäitamine enda mentoritele.

Tänud lugemast, ootan põnevusega teie tagasisidet. Kuulake kindlasti ka saateid ja olge mõnusad.


Eelmine
Minu 3 õppetundi idufirmat tehes
Järgmine
Mis on introd ja soovitused? Mida teha, kui saad mõne sellise?

Lisa kommentaar

Email again: