Õiged mõtted kui edu allikas

Indrek Põldvee

Oleme tänavuseks aprillikuuks teinud enam kui 50 intervjuud erinevate edukate ettevõtjate ja ettevõtlike inimestega. Üha enam mõistame, kui oluline on kõikide oma ettevõtmiste kõrvalt tegeleda ka vaimse poolega, sest just õiged mõtted ja tundmused on need, mis viivad meid edasi ning annavad sihi. Kindlasti ei pea me end antud vallas eksperdiks, kuid puutudes kokku nii paljude tegusate inimestega, oleme märganud, et kõigil neil on üsna sarnased katsumused, millega igapäevaselt rinda pistetakse. Nendega toimetulek aga inimeseti on erinev.

Üheks meie silmis tohutult suureks probleemiks on liigne enesekriitilisus. Jah, üheltpoolt võib see olla ka edasiviivaks jõuks, kuid enamjaolt võtab vaid tohutult vaimset ressurssi ning on pigem arengut pärssiv. Selle asemel, et kogu aeg end sundida ja tagant torkida ning kritiseerida tegemata jäänud asjade eest, võta hetk ja kiida end. Tegelikult oled sa ju tubli. Vaata, mida kõike sa teinud ja saavutanud oled! Ära kunagi võrdle end kellegi teisega, ole ise oma arengu mõõdupuuks. Mõtle, kui palju oled sa edasi liikunud võrreldes aastatagusega ning kui palju oled sa selle ajaga õppinud. Pane kirja enda eduelamused ning ole nende üle uhke!

Teiseks läbivaks teemaks on tagasilöögid ning ebaõnnestumised. Julgeme arvata, et maailmas ei ole olemas inimest, kellel ei ole kunagi milleski viltu vedanud. Oluline on siinkohal see, milline hoiak madalseisude suhtes võetakse. Kas lööd raskuste ilmnemisel koheselt käega või usud endasse piisavalt, et ikka ja jälle uuesti proovida? Mitte kellelegi ei anta rohkem, kui ta kanda jõuab. Iga raskus on ületatav ning ettevõtlusmaailmas tuleb neid paratamatult omajagu ette. Siinkohal tasub enda jaoks kaardistada, milline on kõige hullem stsenaarium, mida tekkinud probleem kaasa võib tuua. Kui see on paigas, püüa mõelda kohe võimalikke lahendusi, et olla vajadusel valmistunud, kuid ära jää oma mõtetesse kinni. Valmistu halvimaks, kuid usu alati parimat. Tihtipeale avastad, et tegelikult ei olegi asjad nii hullud, kui esmapilgul tunduvad ja isegi kui on, ei ole see kaugeltki maailma lõpp.

Selle asemel, et tagasilöögi korral jääda nukrutsema ja laskuda enesehaletsusse, aja selg sirgu ning mõtle, millise vajaliku õppetunni sa said ning kuidas selle kordamist tulevikus vältida. “Miks ma ei saa hakkama?” asemel küsi endalt “Kuidas seda teha paremini?”. Negatiivsed sisendused loovad vaid negatiivsust, samal ajal kui “Kuidas?” küsimused loovad uusi võimalusi. Sinu alateadvus töötab vahetpidamata. Esitades valesid küsimusi, tõmbad enda ellu rohkelt negatiivsust. Õigete küsimuste korral hakkad aga alateadlikult otsima lahendusi, selle asemel et oma mõtetega endale probleeme juurde tekitada.

Jäta meelde! Raskel perioodil püüa meeles hoida, et ükskord tuleb pilve tagant päike. Ei ole olemas igavesti kestvat madalseisu, on alati tõusud ning mõõnad. Mis iganes elu sulle ette söödab – tea, et kõigest on võimalik üle saada. Mida positiivsem sinu mõttemaailm, seda kergemad sinu katsumused ning seda suurema tõenäosusega saavutad sa edu oma soovitud valdkonnas.

 

Hea lugeja, kuidas tuled Sina toime rasketel hetkedel? Kas Sinu mõtted on pigem positiivsed või avastad end tihti mõtlemast sündmustele, mida oma ellu ei soovi?

http://hakkametegutsema.ee/blogi/eesti-podcastid

Eelmine
Elu moto leidmine
Järgmine
Kõik on võimalik, kui vaatepunkt on õige

Lisa kommentaar

Email again: